Категории

Книга Гетьмани України - війна, політика, кохання

Издательство: Арий
Авторы: История, публицистика, политика
ISBN: 978-966-498-456-7
Наличие: Есть в наличии
Количество страниц: 480
Обложка: твердый
Год издания: 2016
79.00грн.
- +

Тарас Чухліб "Гетьмани України - війна, політика, кохання" видавництва Арій.

Хто вони, гетьмани України, — грізні козацькі ватажки, вожді опозиційних до будь-якої влади розбійницьких ватаг, степові «польові командири» чи хитромудрі правителі держави? Скільки їх було в історії нашої країни? Хто був першим у гетьманській когорті? Коли на українських землях з’явилося слово «гетьман» і що воно означало? Як змінювалося становище володарів гетьманської булави протягом різних історичних періодів? Яким було приватне та повсякденне життя гетьманів, їхніх дружин і родин? Відповіді на ці та інші цікаві питання допитливий читач знайде у цій книзі.

ВОЛОДАРІ ГЕТЬМАНСЬКОЇ БУЛАВИ (вступ)

Під часів зародження козацтва на землях України в середині XV століття з його середовища вибирався старший, або ж отаман, потім — гетьман. Одні кажуть, що така виборність була пережитком племінних часів, коли обирався найсильніший чи наймудріший — вождь племені, інші зауважують, що українці перебрали традицію в австрійських імператорів, польських королів або ж кримських ханів. Як би там не було, але вже на кінець XVI століття в козацтва остаточно утвердився владний звичай обирати з-поміж себе найбільш здібного. При цьому не важливо з якого соціального середовища він походив — князів чи шляхти, козацтва, селянства чи духівництва. Хоча очевидно, що перевага віддавалася «козакам з діда-прадіда».

До української мови слово «гетьман» потрапило з Європи, де воно з давніх часів побутувало в польській і чеській мовах. Хоча в Польщу та Чехію воно прийшло з німецьких земель, де слово «каирґтапп» («Ігаирґ» — «головний» чи «голова», «тапп» — «людина») мало первісне значення «командир військового загону». Коли в 1420 р. у Чехії розпочалося велике селянське повстання проти центральної влади, то його очільника Яна Жижку соратники стали називати гетьманом (чеською мовою «Ігдітап»). І навіть у сучасній Чеській Республіці гетьманами є голови найбільших адміністративних одиниць держави •— країв. З 1462 р. при королівському уряді Польщі з’явилася посада надвірного гетьмана, а з часом — великого коронного та польного гетьманів. Так само називалися й командувачі військ Великого князівства Литовського, а також сусідніх Молдавського та Волоського князівств. Цікаво, що ще в 1511 р. польський король і великий литовський князь Сигізмунд І своїм універсалом запровадив посаду «Гетьмана Руського» як окремого керівника військ для східних земель України-Русі.

Незважаючи на те що українські гетьмани від Богдана Хмельницького й до Кирила Розумовського зберігали політичну залежність від російских царів,польских королів, турецьких султанів та шведських королів, вони вже ж таки протягом тривалогочасу були справжніми правителями своєї держави.

Книга розрахована на широке коло читачів.

Развернуть описание Свернуть описание
Общие данные
Автор Чухліб Т. В.
Тип бумаги газетная
Количество страниц 480
Формат (мм) 84×108/32 (130x200 мм)
Обложка твердый
Год издания 2016

Написать отзыв

Ваше Имя:


Ваш отзыв: Внимание: HTML не поддерживается! Используйте обычный текст.

Оценка: Плохо           Хорошо

Введите код, указанный на картинке:Вы смотрели (1)